Ülevaade: Microsoft - Yahoo! - Google

Sisestatud: 09.02.2008 | Täiendatud: 05.05.2008

Interneti.info teeb välisallikatele põhinedes ülevaate kolmnurgast Microsoft - Yahoo! - Google pärast seda, kui Microsoft on käima pannud pakkumistelaine Yahoo! keskkonnale.

Yahoo! logo

Microsoft'i pakkumise tagamaad ja esmased tulemused

Rohkem kui nädal pärast pakkumise tegemist saab teha väikese kokkuvõtte väljaöeldu ja välismeedias kajastatu põhjal. Microsoft leiab, et suudab ostu järel hoida kokku kahe ettevõtte peale 1 miljard dollarit, kui internetiteenuste valdkond hakkab olema ühise juhtimise all.

Microsoft'i tegevjuht Steve Ballmer lubab alles jätta ka Yahoo! kui kaubamärgi. Sellest hoolimata tekib küsimus mitmete seni konkureerinud teenuste kohta. Ostu järel peaks Microsoft valima, kumba e-posti süsteemi või näiteks sõnumivahetuse võrku edasi arendada. Sellekohased strateegiad Microsoft'il aga puuduvad, hetkel keskendutakse Yahoo! omanikeringi ja juhtkonna veenmisele, et nad ostupakkumise vastu võtaksid.

Isegi kui Yahoo! pakkumist vastu ei võta, lubab Ballmer jätkata võitlust Google vastu. „Yahoo! ostmine annaks meile võimaluse jõuda kiiremini kaugemale,” ütles Ballmer 4. veebruaril.

Google esmane vastus keskendub loomulikult Microsoft'i kui monopoli temaatikale ning küsib, kas kahe sellise suurettevõtte ühinemise tulemusena ei või tekkida absoluutset monopoli: Microsoft kontrolliks siis kahte domineerivat sõnumisüsteemi ning opereeriks kahte kõige enam kasutatud võrgukeskkonda. David Drummond nimetab tehingut isegi vaenulikuks.

Yahoo! taganes aga oma esimesest lubadusest. 1. veebruaril lubati otsusele hinnang anda kiirelt, kuid nüüd väidab ettevõte, et olukorda asutakse analüüsima. Seejuures keskendutakse kindlasti ka võimalike alternatiivide otsimisele, kindlasti pole välistatud ettevõtte jätkamine iseseisvana.

USA võimud lubavad kõikvõimalikel tehingutel suunal Microsoft - Yahoo! - Google silma peal hoida. Seda siis nii konkurentsitingimuste tagamiseks, kuid ka näiteks selleks, et ka edaspidi oleks tagatud isikuandmete turvaline käsitlemine.

Reedel, 8. veebruaril oli koos Yahoo Inc. nõukogu, kus arutati ettevõtte võimalusi. Esmaspäeval, 11. veebruaril tehtud avalduses ütleb Yahoo! nõukogu, et on otsustanud lükata tagasi Microsoft'i poolt tehtud pakkumise. Leitakse, et pakkumine pole ei ettevõtte ega omanike huvides ning veelgi enam - pakkumine alaväärtustab Yahoo!-d.

Samas lubab nõukogu jätkata strateegiliste võimaluste kaalumist, et maksimaliseerida ettevõtte väärtust kõigi omanike jaoks.

USA analüütikud leiavad, et on tõenäoline Microsoft'i sekkumine eesseisvatel uue Yahoo! nõukogu valimistel. Samas on ka tõenäoline, et Yahoo! vaidlustab sellise teguviisi USA justiitsministeeriumis.

Samal ajal, kui käib aktiivne tegevus Yahoo! omandamise ümber, tegutseb Yahoo! aktiivselt edasi. Ametlikuks on saanud varasem teave umbes tuhande (1000-1100) inimese koondamine. See ei tähenda aga kindlasti mitte ettevõtte ambitsioonide kadumist - avalikuks on saanud ka asjaolu, et Yahoo! ostab hoopis ise järjekordse IT ettvõtte. Samuti käivitatakse OneConnect mobiilisüsteem, mis peaks võimaldama sotsiaalvõrgustike kasutajatel määrata oma sõprade asukohta.

Microsoft märkis ära tähtaja

5. aprillil andis Microsoft teada, et ootavad Yahoo! käest vastust kolme nädala jooksul. Samas teates ütleb Microsoft, et vastasel juhul alandatakse pakkumise hinda.

Yahoo! vastast esmaspäeval samaga, mis varemgi oli öeldud - Yahoo! arvates on Microsoft'i pakkumine liiga madal.

Yahoo! ametlikus kirjas tuuakse välja Yahoo! kui globaalse kaubamärgi väärtust, suurte investeeringute tegemist reklaamiplatvormi arendusse jms, mis peaks ettevõtte hinda tõstma.

Microsoft planeerib äraütlemise korral minna oma pakkumisega otse Yahoo! investorite juurde.

Microsoft loobus Yahoo! ülevõtmisest

3. mail loobus Microsoft edasisest ülevõtmispakkumisest. Tolleks hetkeks oli Microsoft tõstnud oma pakkumise hinda, kuid ka sellest ei piisanud Yahoo! juhtkonna veemiseks.

Nüüd vahendab Postimees uudist, et mitmed Yahoo! aktsionärid võivad hakata Yahoo! juhtkonda kohtusse kaebama, kuna nad tegutsevad vastuolus omanike huvidega. Aktsionäridele oleks Microsoft'i viimane pakkumine tähendanud 72 protsendilist „preemiat” võrreldes aktsiahinnaga enne Microsoft'i pakkumise avalikustamist.

© Margo Munner | Sisukaart